Akrobacje spadochronowe

Akrobacje spadochronowe

W wielu dyscyplinach sportów spadochronowych podstawą są akrobacje. Swobodne spadanie, a następnie szybowanie daje bardzo wiele możliwości wykonania różnych figur i to nie tylko samemu, ale również z innymi skoczkami.

Jedną z podstawowych dyscyplin jest akrobacja indywidualna. To sport spadochronowy, który polega na wykonaniu określonych figur podczas swobodnego spadania. Do figur tych w klasycznej odmianie zalicza się dwa salta w tył oraz spirale w liczbie czterech. Wszystkie figury muszą być wykonane w możliwie jak najkrótszym czasie. Początki akrobacji podniebnych to rok 1985 – początkowo oceniano tylko utrzymanie określonej pozycji podczas spadania i precyzję opóźnienia, ale potem zaczęto dołączać do niej różne figury. Sędziowie, którzy znajdowali się na ziemi, oceniali poprzez telemetry zawodnika – czas oraz dokładność i poprawność figur.

Teraz konkurencja wygląda nieco inaczej. Na początku losuje się wśród zawodników kolejność skoków z zestawu czterech różnych wiązanek. Skoki wykonuje się z wysokości 2200 metrów. Zawodnik wyskakuje z samolotu lecącego z wiatrem na komendę z ziemi, a ocena skoku odbywa się poprzez kamery.

Skoki spadochronowe z akrobacjami zaliczane są do konkurencji klasycznej, rozgrywane są co dwa lata. Również wyniki w akrobacji wchodzą w skład dwuboju spadochronowego wraz z dyscypliną celności indywidualnej. Dodatkowo akrobacje spadochronowe mogą być wykonywane z innymi zawodnikami w postaci formacji w swobodnym spadaniu oraz formacji w czaszach, które są popularniejsze od akrobacji.

One comment

  1. sam bym coś z chęcią pokręcił na spadochronie 😀

Dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>