Bezpieczeństwo skoków spadochronowych

Bezpieczeństwo skoków spadochronowych

Skoki spadochronowe mogą wydawać się bardzo ekstremalnym sportem, z którym związanych jest wiele kontuzji, a nawet ryzyko utraty życia. Teraz jednak dzięki nowoczesnemu sprzętowi spadochroniarskiemu jest to w zasadzie bezpieczna dyscyplina, którą mogą uprawiać nawet osoby starsze czy dzieci.

Oczywiście, nie oznacza to, że wypadki nie zdarzają się w ogóle, ponieważ od czasu do czasu słychać o tego rodzaju tragediach – na szczęście są one jednostkowe w skali całego świata. Najczęściej powodem wypadków jest błąd człowieka, czyli niesprawny sprzęt, który nie został poddany sprawdzeniu przed skokiem, na przykład jest zdekompletowany, zepsuty. Sprzęt spadochroniarski dostępny obecnie to dwa spadochrony, główny i zapasowy. Dodatkowo systemy automatyki powodują, że czasza spadochronu otwiera się automatycznie, czyli nawet jeżeli nie uda się otworzyć spadochronu głównego, spadochron zapasowy będzie gwarantował bezpieczne lądowanie. Dlatego tak ważne jest sprawdzanie sprzętu przed każdym skokiem, nawet jeżeli był on ostatnim razem kompletnie sprawny i od tego czasu nie był używany.

Drugą kwestią są niekorzystne warunki pogodowe. Dlatego nie skacze się wtedy, gdy pogoda nie dopisuje – pojawia się zbyt silny wiatr, deszcz czy też burze. Wtedy ryzyko zniesienia spadochroniarza, uderzenia piorunem czy niezadziałania sprzęt jest wyższe. Trzeba pamiętać o tym, że jeżeli nawet wykupiło się wcześniej skok tandemowy, a pogoda nie będzie odpowiednia, nie będzie można go odbyć i skok będzie musiał być przełożony na inny termin.

Trzecim powodem wypadków w spadochroniarstwie jest kolizja – dotyczy to głównie skoków grupowych, gdy skacze większa liczba osób i w powietrzu znajduje się więcej spadochronów. Takie rozrywki są przeznaczone dla doświadczonych spadochroniarzy, ale ryzyko zawsze pozostaje.

Podsumowując, ze skakaniem ze spadochronem nie wiąże się spore ryzyko, dlatego jest to dość bezpieczny sport ekstremalny. Niebezpieczeństwo wypadków można także zminimalizować, sprawdzając dokładnie sprzęt spadochronowy, a także skacząc w odpowiednią pogodę.

Dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>